آخرین وضعیت حلقه مهم کریدور شمال-جنوب؛ افزایش آبخور کانال ولگا-خزر به 4.5 متر در سال 2024

به گزارش سرویس خبری اقتصادی پایگاه خبری سیمای انرژی، کانال کشتیرانی ولگا-خزر مهم‌ترین زیرساخت در مسیر سراسری خزر و حلقه مهم کریدور بین‌­المللی شمال- جنوب قلمداد می­‌شود؛ به نحوی که یکی از راه‌های مهم کریدور شمال- جنوب این کانال است که قابلیت آن را دارد تا فدراسیون روسیه و کشور‌های اوراسیا را به کشور‌های آسیای مرکزی، خلیج فارس و شبه جزیره هند متصل کند.

در این بین، افزایش میزان حمل بار در کانال ولگا-خزر از طریق بندر آستراخان و اولیا واقع در استان آستراخان از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار بوده و بدون انجام عملیات لایروبی، تردد کشتی­‌ها با حجم بار بالای 4 هزار تُن و نیز آبخور بالای 3.5 متر اجتناب ناپذیر است.

عمق کانال مذکور جهت عبور کشتی­‌ها باید حداقل 4.5 متر باشد. تا قبل از ماه مارس 2023 میلادی در بهترین شرایط پُرآبی رودخانه ولگا-خزر، عمق آن به حدود 3.5 متر رسید که هم اکنون با تصمیمات و پیگیری­‌های استاندار آستراخان و طرح موضوع نزد رئیس جمهور روسیه شرایط به مقدار قابل توجهی بهبود پیدا کرده است. دولت فدرال با توجه به اهمیت مسیر کریدور شمال- جنوب، بودجه لازم برای آن را تخصیص داده است.

در نتیجه حمایت­‌های مذکور، کار‌های لایروبی و دسترسی به عمق بیش از 4 متر تا اواخر سال میلادی جاری و منتهی به دسامبر 2023 میلادی به وجود خواهد آمد که با این اقدام، امکان ورود کشتی­‌ها با ظرفیت بیشتر به بندر اولیا و بندر آستراخان و افزایش حمل بار را فراهم می‌شود.

بر‌اساس گزارش‌های اعلام شده، با برداشت 9 میلیون تُن گل و لای از بستر رودخانه ولگا، کشتی­‌های عبوری می‌توانند تا عمق 4.15 متر به راحتی عبور کنند که این وضعیت در سال 2024 میلادی با برداشت 11 میلیون تُن به شرایط باثبات حفظ عمق 4.5 متر خواهد رسید.

در چنین شرایطی، چنانچه عمق 4.5 متر حفظ شود، کشتی‌ها قادر خواهند بود به راحتی با حجم بار بیش از 5 هزار تُن در کانال حرکت کنند؛ چراکه رابطه مستقیمی بین افزایش عمق ولگا با افزایش ظرفیت بارگیری و تخلیه بنادر اصلی دریای خزر وجود دارد.

مشکل اصلی این کانال طی سنوات گذشته، به گل نشستن کشتی­‌های عبوری به دلیل عمق کم آن بوده که انجام اقدامات و عملیات فوری لایروبی در این رودخانه را ضروری می­‌نماید که این اتفاق در بازه زمانی شش ماهه دوم سال به دلیل سرما و یخ­زدگی و نیز محدودیت­ فعالیت­ کشتی‌­های لایروب بسیار سخت خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.