حقابه محیطزیست اصفهان متناسب با مخزن سد زاینده‌رود رهاسازی می‌شود

به گزارش سرویس‌خبری مهر، سید علی اکبر محرابیان شامگاه شنبه در جمع سرویس‌خبریان در اصفهان با بیان اینکه زاینده رود حوضه‌ای است که بر اثر بارگذاری‌های سال‌های گذشته و ناترازی منابع و مصارف دارای تنش‌های بسیاری بوده است، اظهار داشت: از شروع دولت سیزدهم و آبان ۱۴۰۰ که خدمت مردم اصفهان رسیدیم، تصمیم گرفتیم با مطالعه یک برنامه جامع که هم بخش منابع و هم مصارف را بتواند تراز کند، کار را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: در این چارچوب ۲ اقدام اساسی یکی مدیریت منابع آب (اقدامات غیرسازه‌ای) و دیگری اقدامات سازه‌ای برای اجرای پروژه‌هایی که بتوانیم منابع آب حوضه را تقویت کند در دستور کار قرار گرفت.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با مدیریت مناسبی که طی سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ انجام شد طی سه سال توانستیم آب را در بخش کشاورزی شرق و غرب اصفهان رهاسازی کنیم و در عین حال در موضوع آب شرب نیز با تقویت مناسب منابع آن، تنش‌های آبی سال‌های قبل را کاهش دادیم.

محرابیان افزود: در سال آبی جاری نیز با رهاسازی به هنگام آب در آبان ماه شاهد هستیم بخش کشاورزی و محیط زیست اصفهان حقابه خود را استفاده کند.

وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته تلاش می‌کنیم سال به سال منابع حوضه آبریز زاینده رود را تقویت و منابع آب موجود را به نفع مطلوب مدیریت کنیم.

وزیر نیرو در پاسخ به سرویس‌خبری مهر مبنی بر چگونگی تخصیص حقابه‌های تالاب بین‌المللی گاوخونی و محیط‌زیست اصفهان در برنامه منابع و مصارف، گفت: اتفاق خوبی که رخ داده این است که تمامی رهاسازی‌ها بر اساس منابع و مصارف است و بخش قابل توجه مصارف ما محیط زیست است که متناسب با بارش‌ها و موجودی منابع و مخرن سد انجام خواهد شد.

محرابیان افزود: باید توجه داشت که با ناترازی قابل توجه منابع و مصارف در حوضه زاینده‌رود رو به رو هستیم که امید است با برنامه‌هایی که در دستور کار داریم این ناترازی سال به سال کاهش یابد.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.