عبودتیان: دستیاران مردمی‌سازی دولت وارد مبارزه‌ای جدی شده‌اند

به گزارش حوزه دولت پایگاه خبری سیمای انرژی، رویداد توانمندسازی دستیار استانداران در امر مردمی‌سازی دولت، صبح امروز یکشنبه 21 اسفند 1401 کار خود را آغاز کرد. در این رویداد دستیاران استانداران در امر مردمی‌سازی دولت از استان‌های مختلف کشور حضور دارند.

نخستین نشستِ این رویداد با حضور سیداحمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت برگزار شد و وی به تشریح موضوعِ «مردمی‌سازی دولت» پرداخت.

عبودتیان در آغاز سخنان خود گفت: مأموریت دستیاران استانداران در امر مردمی‌سازی دولت، بسیار بزرگ و مهم و البته کم‌نظیر است. شما دوستان عزیز ماموریت سختی را پذیرفته‌اید. این ماموریت هیچ تشابهی با دیگر سِمت‌هایی که در وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها هست، ندارد.

وی ادامه داد: تاریخچه ماموریت مردمی‌سازی دولت کجاست؟ کسی که می‌خواهد بداند شیوه مردمی‌سازی دولت چگونه است باید بداند که امام خمینی(ره) از سال 1342 تا 1357 چه کرد. امام خمینی(ره) در طول 15 سال یک حرکت بزرگ را شکل داد. امام در نقاط مختلف کشور نیروهای متعهد و بزرگ را شناسایی و جذب کرد. هر کدام از این بزرگان در جایگاه خودشان، فضا را برای انقلاب اسلامی مهیا کردند.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت گفت: امام خمینی(ره) در دوران مبارزاتش با هرگونه فعالیت مسلحانه مخالفت می‌کند. بالاخره امام در اوج محبوبیت به کشور باز می‌گردد. امام اعلام می‌کند که حکومت مردمی باشد و نوع حکومت را به رفراندوم می‌گذارد.

عبودتیان ادامه داد: وقتی حکومت جمهوری اسلامی با حداکثر آرا از سوی مردم انتخاب شد، امام فرمود: «امروز که روز فتح و ظفر امت اسلام است را روز امامتِ امت نامگذاری می‌کنم.» آن زمان همه به امام گفتند که شما امام هستید، اما امام خمینی(ره) بر امامتِ امت تاکید داشت. عبارت «امامت امت» نقطه‌ای است که ما باید به آن برسیم.

وی با اشاره به مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: هر فردی، دست اندرکار و مسئول رشد و ترقی جامعه است. 60 درصد از زنان و 40 درصد از مردان در زمان طاغوت بی‌سواد بودند. امام برای حل این معضل می‌فرماید: آنهایی که سواد دارند، به بی‌سوادان یاد دهند و بی‌سوادان از آنها تمکین کنند. همین تدبیر امام موجب شکل‌گیری نهضت سوادآموزی و رشد چشمگیر باسوادی در جامعه شد.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت تاکید کرد: بنای ما در شبکه دستیاران مردمی‌سازی دولت، استقرار تشکیلات مردمی – انقلابی از پایین به بالاست. کسانی که برای این منظور انتخاب شده‌اند، افرادی بالفعل و میدانی هستند.

عبودتیان تاکید کرد: در دهه هفتاد انحرافاتی اتفاق افتاد. با مکانیزم تفکر حکمرانی غربی، بسیاری از نهادهای مردمی و انقلابی حذف شدند. در مقابل این انحرافات، مقام معظم رهبری با حرکت‌های جنبشی بخشی از این نهادهای مردمی را بازسازی کرد و به شکل بسیج سازندگی و ارودهای جهادی این مهم ادامه یافت.

وی گفت: من در سال 1390 فرماندار یکی از شهرستان‌های استان یزد بودم. آنجا با مشکل آب مواجه بودیم و اختلافات سنگینی بین محله‌ها و مناطق مختلف وجود داشت. گاهی مجبور بودیم برای حفظ امنیت و جلوگیری از درگیری‌ها، یگان‌های ویژه نیروی انتظامی را به منطقه بیاوریم. من به این مسئله فکر کردم که این مشکلات آب از گذشته هم بوده است یا خیر. در نهایت متوجه شدم که این مشکلات از صد سال پیش هم بوده است؛ پرسیدم که اختلافات در گذشته چطور حل می‌شد؟ گفتند با حضور بزرگانِ محله‌ها و روستاها اختلافات حل می‌شد. عقلای مردم را به میان آوردیم و دیدیم که اختلافات خیلی زود حل شد و پلیس را هم فرستادیم رفت.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت ادامه داد: در حوزه فرهنگ و اجتماع وارد کارهای مردمی شدیم. این اتفاق در سال 1395 رخ داد. کارهای بزرگی در این عرصه شکل گرفت. اکنون در زمانی هستیم که با روی کار آمدن دولت سیزدهم فضا برای پیشبرد اهداف مردمی‌سازی دولت فراهم‌تر است.

عبودتیان تاکید کرد: برای تحقق دولت اسلامی، دولتمندان باید مسلمان واقعی باشند؛ یعنی مراقبت‌ها و اخلاق اسلامی داشته باشند. در عین حال باید سازوکار اسلامی داشته باشیم.

وی در پایان گفت: ما در شبکه دستیاری مردمی‌سازی دولت، وارد مبارزه‌ای شده‌ایم که بسیار دشوار است. سال 1400 این مسئله به این شکل رسمی مطرح شده است. شما به عنوان دستیاران استانداران در زمینه مردمی‌سازی، باید تسهیل‌گرِ کارها باشید.

بر اساس این گزارش، تاکنون در 27 استان دستیاران استاندار در امر مردمی‌سازی دولت معرفی شده‌اند.

در این جلسه دستیارانِ استاندارانِ استان‌های گیلان، ایلام، لرستان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری، یزد، کرمانشاه، قم، اردبیل، غلامرضا رمضانیان، البرز، کردستان، خوزستان، قزوین، گلستان، سمنان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان و آذربایجان شرقی حضور داشتند.

رویداد توانمندسازی دستیار استانداران در امر مردمی‌سازی دولت، از 21 تا 23 اسفند 1401 برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.