حمایت بنیاد ملی نخبگان از نخبگان حوزه هنر و رسانه

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری سیمای انرژی، برنامه نشست نخبگان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناصر باقری‌مقدم؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان و سایر معاونان و مدیران دو نهاد در مجتمع فرهنگی «باغ زیبا» تهران برگزار شد.

در این نشست، محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جمع بخشی از جامعه فرهیخته نخبگان کشور و قدردانی از بنیاد ملی نخبگان برای تشکیل چنین جلسه‌ای، اظهار کرد: بسیار مشتاق شنیدن نقطه نظرات و نکات مطروحه در این جلسه از سوی نخبگان هستم.

اسماعیلی ضمن اظهار‌ امیدواری از استفاده از دیدگاه‌های نخبگان کشور به منظور بهبود هرچه بیشتر فعالیت‌های حوزه‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: اگر موارد و اشکالاتی در اجرای برنامه‌های حوزه‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود داشته باشد، تلاش خواهم کرد در این نشست شنونده خوبی باشم و همچنین نسبت به اصلاح موارد توضیحاتی نیز ارائه کنم.

وی گفت: از روز نخست آغاز به کار وزارت فرهنگ دولت مردمی 125 برنامه اقدامی تحول‌گرایانه در این وزارتخانه تدوین شد که خوشبختانه براساس آمار و ارقام تاکنون بیش از 80 درصد از اهداف مدنظر این برنامه‌ها تحقق یافته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره اهمیت پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ گفت: در همین راستا، نسبت به تقویت شورای صیانت از زبان فارسی در دوره جدید اقدام شده که‌ امیدواریم با انتصاب معاون امور فرهنگی وزارتخانه به سمت دبیر این شورا، شاهد اجرای برنامه‌های عملیاتی در این حوزه باشیم.

وی با بیان اینکه در پرداختن به معرفی مشاهیر فرهنگی از سال آینده شاهد اتفاقات مثبتی خواهیم بود، گفت: در این خصوص باید از ظرفیت بالای 80 رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های مختلف بهترین استفاده را کرد.

وزیر فرهنگ درباره اهمیت جشنواره‌های دانشجویی نیز گفت: جشنواره‌های دانشجویی همواره از مؤثرترین رویداد‌ها در حوزه فرهنگ و هنر به شمار ‌می‌روند که متأسفانه مدتی است که این جشنواره‌ها تضعیف شده که وزارت فرهنگ در دوره جدید تلاش خواهد کرد به سهم خود به تقویت جشنواره‌های فرهنگی و هنری دانشجویی کمک کند.

اسماعیلی تمرکززدایی در حوزه فرهنگ و هنر را از رویکرد‌های اصلی وزارت فرهنگ در دوره جدید برشمرد و گفت: بر همین اساس امسال در جشنواره‌های فجر شاهد حضور پرشور و پررنگ هنرمندان نقاط مختلف کشور بوده‌ایم که برپایی جشنواره تئاتر فجر بصورت مناطق چندگانه یکی از مصادیق اصلی شعار عدالت فرهنگی دولت مردمی به حساب می‌آید.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین تلاش شده در نقاطی که از زیرساخت لازم در حوزه فرهنگ و هنر برخوردار نبوده، آموزش‌های هنری رایگان در قالب قرارگاه محرومیت‌زدایی از فرهنگ و هنر بصورت گسترده انجام شود و تا به امروز حدود 100 هزار نفر در این طرح ملی تحت آموزش رایگان فرهنگی و هنری قرار گرفته‌اند.

وزیر فرهنگ با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر امسال تغییر و تحولات بسیاری داشت، خاطرنشان کرد: امسال در جشنواره فیلم فجر شاهد تحول جدی در خصوص ژانر‌ها بودیم که این مسئله رضایت حداکثری اهالی سینما و مخاطبان را در پی داشت.

اسماعیلی در ادامه ایجاد ساختار جدیدی برای تحول حوزه‌های «فیلمنامه‌نویسی» «انیمیشن» و «بازی‌های رایانه‌ای» در وزارت فرهنگ را الزامی دانست و گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور نیز که در دوره جدید فعالیت‌اش جدی‌تر و منسجم‌تر از قبل ادامه یافته و با حدود 400 شورا در شهرستان‌های مختلف کشور منشأ تحولات و اقدامات بزرگی در حوزه فرهنگ و هنر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حوزه‌های مسئولیتی متکثری تشکیل شده و با آغوش باز از نخبگان استقبال می‌کند، خواستار ارائه پیشنهادات و نقطه‌نظرات جامعه نخبگان به منظور بهبود فعالیت و رفع ایرادات و اشکالات این وزارتخانه شد.

شناسایی نخبگان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه از تغییر رویکرد‌های مهم بنیاد است

در این برنامه، ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مسیر شناسایی هدایت و حمایت از نخبگان علمی، این نشست را اتفاقی مناسب برای جامعه نخبگان دانست.

وی گفت: براساس دستور رئیس‌جمهور به عنوان رئیس هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان، علاوه بر نخبگان حوزه علوم آکادمیک که سال‌ها از سوی بنیاد ملی نخبگان مورد حمایت قرار گرفته‌اند، حمایت و پشتیبانی از نخبگان حوزه هنر و رسانه را آغاز کرده‌ایم.

باقری‌مقدم در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته بنیاد ملی نخبگان بیشتر در دو شاخه علوم پایه و علوم مهندسی متمرکز بوده اگرچه شیوه‌نامه‌های نیز برای شناسایی هدایت و حمایت از مستعدان و نخبگان هنری و فرهنگی نیز در این بنیاد طراحی شده بود اما در دور جدید این موضوع با اهمیت بیشتر و با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد و بنیاد ملی نخبگان در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی لازم را برای حمایت از جامعه نخبگانی فرهنگ، هنر و رسانه به خصوص در حوزه استخدام و جذب آنان در دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی دارد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت حوزه فرهنگ و هنر در توسعه کشور‌های دنیا، شناسایی نخبگان حوزه فرهنگ و هنر و به طور خاص رسانه یکی از تغییر رویکرد‌ها یا استراتژی‌های مهم بنیاد ملی نخبگان است که در حال حاضر در دستور کار است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.