مقداد: تحریم‌های آمریکا مانع ورود همه چیز به سوریه می‌شود

فیصل مقداد تاکید کرد که فاجعه زلزله سوریه بزرگ است و آنچه بر شدت آن افزوده است شرایط سختی است که این کشور در 12 سال گذشته پشت سر گذاشته است.

به گزارش سیمای انرژی، فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: از اولین لحظات زلزله ویرانگر در سحرگاه دوشنبه دولت سوریه تمام ظرفیت‌های خود را بسیج کرده است، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه جلسه اضطراری شورای وزیران را بر عهده داشت. طی آن یک برنامه اقدام اضطراری در سطح ملی به رهبری یک اتاق عملیات مرکزی که به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کرد، علاوه بر تیم‌های میدانی در زمین، تشکل شد.

مقداد خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه از کشورهای عضو سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل، آژانس‌ها و صندوق‌های مربوطه، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سایر شرکای اقدامات بشردوستانه بین‌المللی. سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای دست یاری و حمایت از تلاش‌های سوریه برای مقابله با فاجعه انسانی درخواست کرده است، همانطور که بسیاری از کشورهای برادر و دوست واکنش نشان دادند.

این هواپیماها ساعاتی بعد به فرودگاه‌های دمشق، حلب و لاذقیه رسیدند و کمک‌های حمل شده توسط این هواپیماها برای کمک به زلزله زدگان به مناطق آسیب دیده ارسال شد.

مقداد با اشاره به اینکه آنچه فاجعه را تشدید کرد تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای غربی علیه سوریه بود، بار دیگر از همه مردم و کشورهای جهان خواست تا کمک های لازم را به مردم سوریه برای مقابله با این فاجعه بشری ارائه کنند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که تصمیمات شورای امنیت روشن است، زیرا کمک‌های بشردوستانه مشمول هیچ تحریمی نیست و هر چیزی که به مقابله با چنین فجایع کمک کند جایز است و این نشان می‌دهد که قطعنامه شماره 2672 شورای امنیت که در نهم ماه گذشته به تصویب رسید فرصتی را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه بدون در نظر گرفتن هرگونه تحریمی فراهم می‌کند، بند ویژه‌ای در آن وجود دارد که می‌گوید ورود کمک‌های بشردوستانه به کشورهایی که در معرض بلایای انسانی و حملات تروریستی قرار دارند، همانطور که در این مورد  در سوریه وجود دارد ، مجاز است.

مقداد افزود: وقتی آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که کمک‌های بشردوستانه را تحریم نکرده‌اند، به آنها می‌گوییم که تحریم‌های شما مانع ورورد همه چیز به سوریه از جمله خرید دارو می‌شود، همانطور که واشنگتن و متحدان غربی‌اش به برخی کشورها دستور می‌دهند و آنها را تهدید می‌کنند که اگر با سوریه معامله کنند، تحریم می‌شوند.

وی از کشورها و سازمان‌هایی که کمک کرده و همبستگی خود را با سوریه و مردم آن اعلام کردند و برای قربانیان این زلزله ویرانگر تسلیت گفتند و آمادگی خود را برای کمک رسانی به مردم سوریه در این شرایط سخت و فاجعه بار اعلام کردند تشکر کرد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.