قیمت مواد غذایی در اتریش سر به فلک کشید

به گزارش پایگاه خبری سیمای انرژی به نقل از راشاتودی، اداره ملی آمار اتریش روز دوشنبه گزارش داد که قیمت مواد غذایی در این کشور به افزایش خود ادامه داده و به طور متوسط در ماه گذشته 15.7 درصد جهش داشته است.

بر اساس گزارش این اداره، مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیر الکلی در ماه دسامبر نسبت به ماه مشابه در سال قبل از آن 16.1 درصد افزایش یافته است.

قیمت مواد غذایی در اتریش به ویژه برای شیر، پنیر و تخم مرغ شاهد جهش 24 درصدی نسبت به سال قبل از آن بود. گوشت نیز در ماه دسامبر به میزان قابل توجهی گران شد و قیمت آن نسبت به دسامبر 2021 ، 18.1 درصد رشد کرد.

به گفته اداره ملی آمار اتریش، نان و غلات 16.1 درصد و سبزیجات 14.9 درصد افزایش قیمت داشته است. مصرف کنندگان مجبور شدند 28.6 درصد بیشتر برای روغن ها و چربی ها بپردازند (از جمله کره، 33.2 درصد). داده ها نشان می دهد که قیمت میوه ها نیز 4.4 درصد رشد کرده است.

بنا بر این گزارش، شاخص مصرف در اتریش در دسامبر به 116.1 واحد درصد رسید (این رقم با داده های پایه سال 2020 مقایسه می شود).

بر اساس این گزارش، به طور کلی، قیمت مصرف کننده در اتریش به طور متوسط 8.6 درصد در سال گذشته میلادی افزایش یافت که بیش از سه برابر نرخ تورم در سال 2021 و بالاترین افزایش سالانه از سال 1975 محسوب می‌شود.

توبیاس توماسف مدیر کل اداره آمار اتریش در این گزارش گفت: پس از ثبت رقم 10.6 درصد در ماه نوامبر 2022، تورم در دسامبر اندکی کاهش یافت ولی همچنان در سطح بالای 10.2 درصد باقی ماند.

به گفته اداره آمار اتریش، قیمت گاز در این کشور در سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل 80.8 درصد افزایش یافت.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

غذایی اتریش

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.