بازیافت و بی خطرسازی لامپ‌های فلورسنت توسط دانش بنیانها

به گزارش پایگاه خبری سیمای انرژی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به امحاء و بی خطرسازی پسماند انواع باتری، کارتریج تونر، ارائه خدمات نمونه برداری و پایش جیوه در محیط، ارائه خدمات حمل و نقل پسماندهای ویژه و صنعتی شد.

این شرکت فناور دستگاه ایران‌ساخت را طراحی کرده است که لامپ‌های کم ،مصرف فلورسنت و گازی را قبل از پردازش در یک مرکز بازیافت خرد کرده و تمام بخارات جیوه موجود در لامپ‌های مستعمل را کنترل می‌کند. این دستگاه دارای یک مخزن ۲۰۰ لیتری است که گنجایش ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم پسماند لامپ را دارد.

ذرات و بخارات جیوه حین فرآیند خردایش توسط فیلتراسیون تعبیه شده در دستگاه کنترل و حذف می‌شوند از این رو دیگر نگرانی بابت شکسته شدن لامپهای مستعمل حین انبارداری جابجایی و حمل و نقل وجود ندارد حذف بخارات جیوه توسط دستگاه لامپ خردکن ارزان‌ترین شیوه مقدماتی جهت جلوگیری از خطرات زیست محیطی ناشی از انتشار بخارات جیوه در پسماند لامپهای مستعمل است.

کاهش اثرات زیان بار ترکیب خطرناک جیوه بر سلامت انسان و محیط زیست عدم نگرانی از شکسته شدن لامپ‌ها و جلوگیری از انتشار بخارات جیوه در محیط حین انبارداری و حمل و نقل از ویژگی های این دستگاه است. مطالعات نشان میدهد حدود ۲ تا ۳ درصد لامپ‌ها در زمان انبار داری جابجایی بسته بندی و حمل و نقل شکسته می‌شوند، بنابراین، استفاده از دستگاه لامپ خرد کن شرایط ایمن و موثری را در محیط کار فراهم می آورد.

کاهش هزینه و فضای نگهداری پسماند لامپها هنگام انبارداری کاهش هزینه و مشکلات حمل و نقل پسماند لامپها کاهش حجم پسماند لامپها تا بیش از ۸۰ درصد، صرفه جویی در نیروی کار حین بسته بندی پسماندها و حمل و نقل، ساماندهی و مدیریت پسماند لامپهای سوخته و مستعمل، بازیابی مواد تشکیل دهنده لامپ و ترویج فرهنگ برخورد با پسماندهای ویژه ارتقاع سیستم مدیریت و تفکیک پسماند در مجموعه های صنعتی از ویژگی‌های دستگاه لامپ خردکن ایران‌ساخت است.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.