دلایل عدم توسعه ایرتاکسی / از چالش تامین سوخت تا تردد هوایی

امیر رضوی در گفتگو با سرویس‌خبری مهر درباره آخرین وضعیت ایرتاکسی ها اظهار کرد: معاونت علمی و ستاد توسعه فناوریهای فضایی و حمل و نقل پیشرفته در سال های گذشته از چند پروژه طراحی و ساخت هواپیمای سبک و فوق سبک حمایت کرده که پیشرفت های بسیار خوبی نیز حاصل شده است.

رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوریهای فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی با بیان اینکه برای توسعه این ایرتاکسی ها از بعد فنی در زمینه ساخت بدنه و سیستم های پروازی مانند اویونیک، مدیریت پرواز، حسگرها و ... مشکلی وجود ندارد، گفت: اما مسئله اصلی طراحی و ساخت موتور هواپیما است.

به گفته وی، تا کنون تمام نیاز از طریق واردات این نوع موتورها تامین شده است.

آیین نامه تاسیس شرکتهای هوانوردی در دست بررسی

رضوی درباره چالش دیگر توسعه ایرتاکسی ها گفت: با همکاری ستاد پیش نویس آیین نامه تاسیس شرکت های هوانوردی عمومی نوشته شده و در انتظار تصویب یا رد در شورای عالی هواپیمایی هستیم.

چالش تامین سوخت ایرتاکسی ها

رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوریهای فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی درباره تامین سوخت ایرتاکسی ها که یک مسئله چالشی در راستای توسعه این نوع هواپیما است، گفت:تامین سوخت مورد نیاز ایرتاکسی ها (۱۰۰ ال ال) به دلیل تعداد بسیار کم پرواز روند ثابت و مشخصی نداشته و تولید سوخت توسط پالایشگاه های تولید کننده به صرفه نیست در این خصوص ستاد اقداماتی انجام داده است.

وی گفت: امیدواریم مسئله سوخت با افزایش تعداد پروازهای هواپیماهای هوانوردی عمومی و همکاری وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی با همکاری ستاد حل شود.

چالش تردد بین هوایی ایرتاکسی ها

رضوی خاطر نشان کرد: آیین نامه تردد هوایی بین فرودگاه های کوچک و عبور از فضای هوایی کشور، شناسایی این نوع پروازها توسط مرکز کنترل ترافیک کشور و برج های مراقبت از چالش های حوزه هوانوردی عمومی به شمار می رود، چرا که متاسفانه این تصور اشتباه در عدم ایمنی پرواز با هواپیماهای کوچک سبب عدم رغبت استفاده از این پروازها شده است.

رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوریهای فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی خاطر نشان کرد:همچنین اشاعه فرهنگ هوانوردی در قالب هواپیماهای کوچک با موتورهای توربینی و ملخی نیز از ضروریات در راستای توسعه هوانوردی عمومی است.

وی تاکید کرد: تاکسی هوایی زمانی کارآمدی خود را نشان خواهد داد که اجازه جابجایی مسافر در فرودگاه های اصلی کشور را هم پیدا کند.

وی گفت: باید با گذشت زمان حلقه تجاری و توسعه هوانوردی عمومی در کشور ایجاد شود که در صدد رفع موانع آن هستیم.

منبع : مهر

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.