نشست چین و کشورهای عربی ماه آینده در عربستان برگزار می‌شود

چین و کشورهای عربی اوایل ماه آینده میلادی نشستی را در عربستان سعودی برگزار می‌کنند و این احتمال وجود دارد که شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین برای اولین بار در نزدیک به هفت سال گذشته به این کشور سفر کند.

به گزارش سیمای انرژی به نقل از رویترز، بر اساس بیانیه‌ای که در وب سایت کنسولگری چین در دبی منتشر شد، لی ژوانگ، سرکنسول چین در دبی، گفت که این گردهمایی در اوایل دسامبر برگزار خواهد شد. در این بیانیه جزئیات دیگری ارائه نشده است.

بر اساس بیانیه جداگانه وزارت خارجه چین در مورخه 4 نوامبر، این نماینده به یک روزنامه در امارات متحده عربی گفته است که این اجلاس شامل تبادلات چهره به چهره بین رهبران چین و کشورهای عربی خواهد بود. 

شی احتمالاً از سفر به عربستان سعودی برای تقویت روابط استفاده خواهد کرد، آخرین سفر او در ژانویه 2016 بود. بر اساس داده‌های گمرکی از دومین اقتصاد جهان، عربستان سعودی در ماه اکتبر بزرگترین منبع نفت خارجی چین بود.

گزارش‌هایی در ماه مارس منتشر شد مبنی بر اینکه چین و عربستان سعودی دوباره در حال مذاکره برای حل و فصل قراردادهای نفتی به یوان هستند، موضوعی که دو کشور به مدت شش سال در مورد آن بحث کرده‌اند. این تغییر، ارزش دلار را که مدت‌ها ارز پیش‌فرض برای قیمت‌گذاری قراردادهای انرژی در سراسر جهان بوده، کاهش می‌دهد و اهمیت دلار آمریکا را افزایش می‌دهد و نفوذ ژئوپلیتیک واشنگتن را تقویت می‌کند. تحلیلگران ارز در آن زمان گفتند که توافق بین پکن و ریاض احتمالاً تا حدودی دور از ذهن است.

شی در ماه آوریل طی تماسی تلفنی به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت که پکن تعمیق روابط با ریاض را در اولویت قرار می دهد و خواهان همکاری «سطح بالا» در زمینه انرژی، تجارت و صنایع با فناوری پیشرفته است.

پکن به دنبال تعمیق روابط با کشورهای خاورمیانه بوده است، جایی که دریچه‌ای برای به چالش کشیدن ایالات متحده و گسترش فرصت‌های اقتصادی می بیند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.