چین مقایسه مساله اوکراین با تایوان را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، تایوان یک موضوع داخلی چین است و تلاش برای مرتبط کردن آن با رویدادهای اوکراین نامناسب است.

به گزارش سیمای انرژی، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین چهارشنبه در کنفرانس خبری خود همچنین از اظهارات «کامالا هریس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اینکه واشنگتن می‌خواهد بیش از پیش مناسباتش را با جزیره خودگردان تایوان توسعه دهد، انتقاد کرد.  

در این کنفرانس خبری، پس از اینکه خبرگزاری فرانسه از وانگ ونبین پرسید که چرا چین "صراحتا" حمله روسیه به اوکراین را محکوم نمی‌کند و آیا این امر جدایی‌طلبی را تشویق می‌کند یا خیر گفت: هرکسی که به دنبال القای ارتباط موضوع اوکراین با مسئله تایوان است، همه‌جا محاسبات سیاسی را هدایت می‌کند.

وانگ افزود: چنین اشاره ناخوشایندی، نقض اصل احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور و دخالت جدی در امور داخلی چین است. هر کسی که امیدوار است از مسئله اوکراین سوءاستفاده کند و بهانه‌ای برای استقلال تایوان بیابد، به جایی نخواهد رسید.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: تایوان بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمرو چین است و مسئله تایوان صرفاً موضوع داخلی چین به شمار می‌رود. مسئله تایوان و اوکراین ماهیت متفاوتی دارند و اصلا قابل مقایسه نیستند.

سوال خبرگزاری فرانسه پس از آن مطرح شد که وانگ اظهارات کامالا هریس را محکوم کرد. او به تازگی در سفر به ژاپن گفت که دولت او قصد دارد "از دفاع مشروع تایوان حمایت کند" و "روابط غیررسمی خود را با این جزیره تعمیق بخشد". او همچنین چین را متهم کرد که به دنبال تضعیف نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین است.

وانگ خاطرنشان کرد: آمریکا با سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه در اوایل ماه اوت، حاکمیت و تمامیت سرزمینی چین را نقض کرد.

وی در حالی که به طور خاص درباره آنچه هریس بیان کرده بود، صحبت نمی‌کرد، خاطرنشان کرد که این امر تعهد ایالات متحده را به سیاست "چین واحد" زیر سوال می‌برد؛ چیزی که بارها و بارها در طی سال‌های اخیر به صورت کتبی تأیید شده است.

وانگ به سرویس‌خبریان گفت: درباره صحبت از قوانین باید اشاره کرد که نگه داشتن تعهد شخصی اساسی‌ترین قانون است. اگر ایالات متحده حتی نتواند روی حرف خود بایستد، در چه موقعیتی است که بخواهد در مورد قوانین و نظم صحبت کند؟ کشوری مانند آن فقط می‌تواند اخلال‌گر قوانین بین‌المللی باشد.

انتهای پیام

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.